ساوند مسکینگ (Sound Masking) یا پوشش الکترونیکی صدا چیست؟

سیستم پوشش الکترونیکی صدا برمبنای قوانین فیزیک و با بکارگیری از قواعد آکوستیشن طراحی و به کار گرفته می شود.

صدا به مانند نور نوعی موج است که از محل انتشار خود به تمام زوایا ساطع می شود. سطوح سخت آن را باز می تابانند، دیوارها راه آن را سد کرده و سطوح نرم آن را جذب می نمایند. اما با همه ی این ها صدا می تواند به راحتی جابجا شود.

در بسیاری مواقع ما در سالن مطالعه ی محل تحصیل خود حتی در فاصله ی 25 متری صدای افتادن مداد را می شنویم. این اتفاق به دلیل آن است که مانعی در آنجا برای سد کردن راه صدا قرار داده نشده است.

ABC Acoustic Design اجازه بدهید انواع راه حل های مدیریت صدا را به طور خلاصه مرور کنیم. در ارتباط با صدا 3 راه حل وجود دارد که در منابع تخصصی از آن تحت عنوان روش های ABC یاد می شود.

A-Absorption:
در این روش ما در صدد جذب صدا با استفاده از مواد دارای شاخص NRC (Noise Reduction Coefficient) هستیم. در این روش از پنل ها و دیوارهای آکوستیک استفاده می شود. نتیجه کار در بالاترین کیفیت اتاق های ضبط موسیقی می شود که در آن هیچ صدایی انعکاس نمی یابد.

B-Blocking:
روش سد کردن با استفاده از دیوار ها و پارتیشن های با قابلیت STC (Sound Transmission Class) و یا SRI مانع انتقال صدا از محیط داخلی انتشار صدا می شود که نمونه بارز آن تمهیدات کنترل صدای موتور دیزل ها و دیگر ماشین آلات پر سروصداست.

C-Covering:
آنچه که در دو روش قبلی اشاره شد راه حل مشخصی بابت کنترل سر و صدای داخلی یک فضا (به مانند اورژانس بیمارستان یا دفاتر کاری باز و یا یک کتابخانه) را ارایه نمی نماید. بعلاوه اینکه استفاده از روش های فوق از نظر هزینه در بسیاری مکان ها و برای بسیاری از استفاده کنندگان به صرفه نمی باشد. چراکه استفاده از مواد و محصولات با کیفیت NRC و SRI بالا بسیار گران می باشد.


با توجه به دو مشکل فوق دانشمندان از دهه 70 به دنبال روش های جایگزین رفتند و نهایتا به این نتیجه رسیدند که می توان صدای محیط را کاور (Cover) نمود و یا پوشش داد. این روش توامان هم مشکل صدای در رفت و آمد یک فضا را حل می نماید و هم بسیارارزانتر از دو روش قبل می باشد.

Siencetific در روش پوشش صدا می توان با اضافه نمودن صدایی که حاوی پیام مشخصی نمی باشد (Unstructured) در قالب صدای پس زمینه مشکلات آلودگی صدا را حل نمود. این روش با شناسایی طیف صدای سفید (White Noise) که از فرکانس های مختلف صدای انسان و محیط آن به مانند ماشین آلات اداری و ... استفاده نموده و آن را منطبق با صدای موجود در محیط اندازه گیری و ساطع می نماید.
در واقع هر محیطی نیازمند بهره برداری از سه راه حل فوق است اما می توان با راه حل پوشش صدا با هزینه کمتری به مزایای دو روش اول هم دست یافت. چراکه اولین هدف دو روش اول که در محیط های اداری و محل های زندگی انسان استفاده می شود کاهش استرس و حواسپرتی و افزایش محیط خصوصی مکالمات می باشد.


ساوند مسکینگ (Sound Masking) یا پوشش الکترونیکی صدا چیست؟

Adaptive Sound Level Adjustment پوشش الکترونیکی صدا همان روش سومی است که با دقت محاسباتی اتفاق می افتد به گونه ای که وجود این سطح فرکانس خود موجب حواسپرتی نشود و در عین حال انواع صداهای موجود محیط را در بربگیرد. همین راه حل با مهندسی دقیق اجزای خود می تواند مکالمات دیگران و سر و صدایی که در فاصله ای بیش از 5 متر از هر فرد اتفاق می افتد را غیر قابل فهم نموده و بدین طریق گفت و گوهای دیگران پیامشان را از دست خواهند داد چرا که از قابلیت فهم مکالمات کاسته شده است.

با ما در تماس باشید

آدرس:

دفتر فروش:تهران، بزرگراه ستاری، روبروی مجتمع کوروش، ابتدای پیامبر غربی، ساختمان مهستان، پلاک 106/2، طبقه 5، واحد 18

دفتر فنی:تهران، خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز جنوبی، بن بست میثم، پلاک 10، طبقه 2

تلفن:021 - 440 44 244

021 - 44 97 63 55

ارسال پیام یا درخواست: