مروری بر تاریخچه Sound Masking و اثرات آن بر بهره وری پرسنل

استقرار سیستم الکترونیکی پوشش صدا (Sound Masking System) موجب کاهش اختلال و حواسپرتی افراد شده و نهایتا افزایش کارایی پرسنل را منجر خواهد شد. وضعیت ایده آل راه حل Sound Masking غیرقابل فهم نمودن گفت وگو و صحبت در شعاعی بیشتر از 3 متر در وضعیت ایده آل با خصوصیات آکوستیک مناسب و 5 متر در وضعیت عادی با خصوصیات عمومی دفاتر کاری می باشد. بنابراین کارکنان می توانند بر کار خود تمرکز کافی داشته باشند و به بهره وری بالاتری دست یابند.

پرسنلی که در مطالعه ی سال 2002 در خصوص موضوعات مرتبط با حریم خصوصی مشارکت داشته اند، از همهمه ی ناشی از گفت و گوی دیگران ابراز شکایت داشته اند.

تا زمانی که در محیط های کاری نویز ناشی از مکالمات دیگران برطرف نگردد اختلال تمرکز نیز باقی خواهد ماند چراکه قابل فهم بودن صحبت دیگران داده های قابل تحلیلی بطور ناخودآگاه به مغز انسان رسانده و پرسنل نمیتوانند حواس خود را از صحبت دیگران پرت کنند چراکه این صحبت ها حاوی اطلاعات مربوط و قابل فهم ایشان نیز می باشد.(Banbury and Berry, 1998).

بدون استقرار سیستم الکترونیکی پوشش صدا (ساوند مسکینگ) صحبت دیگران به راحتی تا شعاع 15 متری قابل فهم خواهد بود. (Evans and Johnson, 2000). همچنین در دیگر مطالعات میدانی اثبات شده است که آلودگی صوتی می تواند بر میزان استرس کارکنان و نیز کارایی حافظه شان اثرات مخرب داشته باشد.

اولین و بارزترین سیستم پوشش صدا در سده ی 18 میلادی در شهر رم طبق طراحی یک معمار ایتالیایی اتفاق افتاد. در یکی از میدان های شهر رم که پوشیده از سنگفرش بود صدای برخورد سم اسبها بر روی سنگ کف پوش صدای مهیبی تولید می کرد که کسب وکار و زندگی در چنین خیابان زیبایی را غیر ممکن کرده بود. مهندس معمار با طراحی فواره ای در وسط میدان از صدای یکنواخت فواره برای پوشش آلودگی رفت و آمد کالسکه ها استفاده نمود و رونق دوباره ای به آن مکان داد. از آن پس شهروندان با آرامش کامل در آن میدان رفت آمد می کردند.

White and Pink Noise سیستم های اولیه که در سال 1960 در ساختمان های اداری آمریکا نصب و استفاده شدند در واقع از صدای تخلیه تیوب های گاز کاتد استفاده شد که ایجاد صدای پیش زمینه می کرد و به منظورغیر قابل فهم نمودن صحبت کارکنان باید به میزانی بالایی ایجاد نویز می نمود که در این مرحله خود به تنهایی باعث اختلال در تمرکز پرسنل می شد.

در دهه 1970 برای اولین سیستم الکترونیکی پوشش صدا در آمریکا تولید شد که می توانست صدای گفت و شنود را به میزان قابل توجه غیرقابل فهم نماید. ده سال بعد دانشمندان به تولید کننده های فرکانس صوتی دست یافتند که می توانست در صورت نصب دقیق گفت و گو را پوشش دهد. بدینوسیله با ایجاد نویز صورتی (Pink Noise) طیفی نزدیک به صدای انسان را تولید نمایند.


نسل اول سیستم های پوشش الکترونیکی صدا به صورتی بود که مهندسین صدا با همکاری معماران باید طرح استفاده از آنها را آماده می کردند و ترجیحشان استفاده آنها در سقف های پیش ساخته بود که بتوانند به راحتی و با انعطاف پذیری بیشتری استفاده نمایند.

مزایای پوشش صدا (Sound Masking) مورد مطالعه بیشتری قرار گرفت به طوریکه مطالعات مستقل علمی نشان از افزایش بهره وری حداقل 8 درصد تا 38 درصد بود. همچنین رضایت شغلی در برخی مشاغل تا 174 درصد افزایش نشان می داد و استرس حاصل از محیط های شلوغ کاری به مانند بیمارستان ها و مراکز تماس تا 27 درصد با کاهش همراه بود. اما این تکنولوژی با یک انتقاد در آمریکای شمالی همراه بود و آن نبود تطبیق پذیری سطح پوشش (Adoptive Adjustment Masking Level) بود که متاثر از تغییر فعالیت در حال انجام در محیط کاری در ساعات و روزهای مختلف و همچنین مختصات آکوستیک محل تحت پوشش بود.

Resolve with quiet techmology compared to resolve system without sound masking در تحقیقات انجام شده توسط Cambridge و Herman Miller (از جمله شرکای تجاری رادیان در آمریکا) جهت تعیین تاثیر تکنولوژی پوشش الکترونیکی صدا 3 فاکتور مهم در فعالیت های ادراکی کارکنان بررسی شد تا در تولید مبلمان اداری به کار گرفته شود .شاخص های تمرکز، انتقال اطلاعات و حافظه کوتاه مدت در افزایش شاخص های کاری از جمله دقت، سرعت، نگهداری و خود اظهاری عملکرد اندازه گیری شد.

نتایج نشان داد که با استفاده از این سیستم 51.4 درصد آلودگی صوتی بدون ایجاد اختلال و حواسپرتی روی می دادند. همچنین 47.7 درصد تمرکز پرسنل بر وظایفشان بیشتر شد و 16.5 درصد دقت پرسنل و 9.6 درصد حافظه کوتاه مدت بهبود یافت. نتیجه نهایی که با شاخص بهره وری اندازه گیری شد نشانگر افزایش 35 درصدی بهره وری در زمان استفاده از Sound Masking در مقایسه با زمان قبل از استفاده آن بود.

با ما در تماس باشید

آدرس:

دفتر فروش:تهران، بزرگراه ستاری، روبروی مجتمع کوروش، ابتدای پیامبر غربی، ساختمان مهستان، پلاک 106/2، طبقه 5، واحد 18

دفتر فنی:تهران، خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز جنوبی، بن بست میثم، پلاک 10، طبقه 2

تلفن:021 - 440 44 244

021 - 44 97 63 55

ارسال پیام یا درخواست: